Měsíc života v MALLu aneb proč jsme si vymysleli That Worx!

20. 4. 2021

V MALLu jsme si vědomi toho, že každý z nás přispívá a dohromady tvoříme jeden celek. Každý i sebemenší úspěch se počítá a zaslouží si ocenění! A proto jsme si vymysleli That Worx!

Již téměř dva roky je každý poslední čtvrtek v měsíci posvěcen na den, kdy se v MALL společně potkáváme, abychom zjistili či sami ukázali, co se u nás událo za novinky. Všechno, co stojí za pochlubení se a vykřičení do světa! Od nové kampaně, nasazené vychytávky v mobilní appce nebo změny v doručení do MALL boxů. Všechno se počítá. A aby bylo kde se chlubit, my se mohli potkat a zjistit, co je nového — vzniklo That Worx! Je potřeba dodat, že aktuální situace nám to moc neulehčuje, ale právě v této době je nutnost sdílet o to větší než kdy jindy.

Na začátku všeho byla myšlenka vytvoření festivalu, který bude pravým opakem statusových meetingů. Půjde hlavně o rychlý přehled inovací, představit konkrétní týmy a lidi, kteří za nimi stojí. Stmelit lidi napříč a ukazovat, na čem ostatní pracují a proč to dělají. S prezentujícími mohou diváci novinky prodiskutovat a sdílet na ně svůj vlastní názor.

Největší obava byla, že během pár minutové prezentace nebudou prezentující schopni představit svá témata. Často jsme slýchávali, že budou potřebovat minimálně půl hodiny, aby to celé představili a pouhých několik minut jim přišlo příliš málo. Nakonec se ukázalo, že pět minut je tak akorát. Původně byl součástí i tzv. bazar (používaného ve frameworku LeSS), tedy prostor pro všechny, kteří by měli zájem o více detailů k prezentovaným tématům si promluvit a získat větší detail od prezentujících osobně. Ten se ukázal pro That Worx! jako nadbytečný, protože hlavní poselství a případné otázky jsme schopni odbavit během hlavní části.

Ze začátku zahrnoval That Worx! pouze inovace z IT oddělení prezentované pro ne-IT zbytek MALLu. Dnes už That Worx! přerostl tento rozměr, kdy se snažíme zapojit celou organizaci.

Za dobu, kdy tu That Worx! funguje už získal své čestné místo a prezentující se zapisují se svými tématy sami. To byl jeden z kroků, ke kterým jsme chtěli dospět. Aby si našel své stálé publikum a lidé v MALLu v něj věřili. Naše snaha spočívá v tom, aby se rozsah lidí chodící na That Worx! neustále rozšiřoval a byl to tak prostředek ke sjednocení a předávání informací. Snažíme se k tomu oslovovat další a další kolegy ze všech částí MALLu, aby vystoupili na That Worx!. Přiblížili tak svůj svět zbytku MALLu a nechali tak ostatní nakouknout pod pokličku. Podstatnou částí samotné prezentace tématu je objasnění důvodu, proč jsme šli tímto směrem a co nám to přineslo. Jedním z příkladů takového tématu bylo např. představení nasazení nové platební metody MALL Pay do mobilní aplikace, živá ukázka v produkci a s novinkou spojené dopady na příjmy.

Cílem je, aby se prezentovaly už dokončené věci a nejlépe live v produkci (pokud to lze). Samozřejmostí je také poděkování těm, kteří přidali ruku k dílu a pomohli tak realizovat danou věc.

Aktuální doba a restrikce pro vzájemné potkávání nám moc nepomáhají. Museli jsme celou akci přesunout do online prostoru a učíme se pracovat i s tímto formátem a omylem neztišené mikrofony jsou jen jednou z mnoha úsměvnějších překážek, které nás potkávají.

Síla That Worx! stoupá i padá s důvěrou v něj samotný. Pokud by neměl pozitivní odezvu a nenašel si své obecenstvo, skončil by dříve, než začal. Tak tomu naštěstí není a snad i nebude. A jak to vnímají ti, kteří se That Worx! sami účastní?

„That Worx! vnímám jako skvělý interní kanál pro komunikaci a zaběhnutý formát. Dává mi možnost předávat novinky do celé firmy. V době „před-covidem“ to byla i skvělá možnost, jak se potkat s širším spektrem lidí. V neposlední řadě je zajímavé slyšet okamžitý feedback, postřehy a mít možnost reagovat s publikem a odnášet si různé podněty či postřehy.“ (Petr Mojžíš — Product owner)

„Jsme velká a rozlezlá firma a pokud prezentující to nepojme jako self promo, může ostatním předat informace o tom, co on anebo jeho oddělení přináší firmě, přinesl a nebo by bylo zajímavé třeba udělat…“ (Tomáš Pilský — Segment Director CE/IT)

Vždy je co vylepšovat. That Worx! pravidelně oprašujeme a zamýšlíme se nad novými nápady, jak jej posunout dál. Největší výzva dneška je online forma, která klade velké nároky na udržení pozornosti publika. Obávali jsme se, že nastane situace, kdy bude druhá strana němá. Bez odezvy a zpětné vazby by That Worx! ztratil svůj smysl. To se nám naštěstí nestalo. Všichni ale věříme, že to je pouze přechodná doba a That Worx! se rozběhne opět naživo, tak jak si jej pamatujeme. Chceme MALL napříč propojovat (covidu navzdory). Ukázat a ocenit, co se povedlo, protože nám to dává smysl!

 

Všechny články